kąpiel w wiaderku

Jak często kąpać niemowlę?

Nie powinno się zbyt często kąpać dziecka, ponieważ może to wysuszyć jego skórę. Jest ona bardzo delikatna, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Kąpiąc niemowlę zbyt często, pozbawiamy jego skórę warstwy ochronnej, przez co jest bardziej narażona na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów i utratę wilgoci. Pediatrzy zalecają kąpiele 2-3 razy w tygodniu, jest to ilość wystarczająca do utrzymania higieny i jednocześnie nie narażająca na podrażnienia skóry niemowlęcia.

wanienka duża beżowa z miesiemTEGA WANIENKA DUŻA 102 MIŚ BEŻOWY

Kikut pępowiny

Nie musisz się bać, gdy zamoczysz kikut w wodzie, ważne jest, by dobrze go wysuszyć po kąpieli. W tej chwili lekarze pediatrzy zalecają tylko przemywanie kikuta gazikiem nasączonym w wodzie. Dodatkowo, trzeba zadbać o dostęp powietrza – koniecznie wywijaj pieluszkę odsłaniając kikut. Rób tak dopóki nie odpadnie.

krzesełko do kąpieli szare

ABAKUS KRZESEŁKO DO KĄPIELI SZARE

Jak często myć włosy niemowlęcia?

Włoski niemowlęcia wystarczy myć ok. 1-2 razy w tygodniu. Jeśli maleństwo się poci, możesz umyć częściej. Pamiętaj też, żeby za każdym razem czesać włoski miękką szczotką przeznaczoną dla niemowląt. Jest to ważne nie tylko dlatego, żeby włoski się nie splątały ale też czesanie pozytywnie wpływa na ukrwienie skóry głowy i wzmocnienie cebulek włosów.

NUK MIĘKKA SZCZOTKA DLA NIEM. RÓŻ LUB NIEBIESKA

Co musisz przygotować?

Pamiętaj, aby wszystko, co będzie potrzebne, przygotować, zanim przystąpisz do kąpieli.

Konieczne będą:

TEGA STOJAK UNIWERSALNY 86/102 SREBRNY

Kąpiel niemowlaka krok po kroku

  1. Jeśli to możliwe zadbaj o temperaturę w pomieszczeniu, w którym rozbierasz i kąpiesz dziecko. Powinna wynosić ok. 22-25 st. C. Zamknij też okna, aby nie było przeciągów.
  2. Przygotuj wszystkie rzeczy z powyższej listy. Ułóż wszystko w taki sposób, aby było ci wygodnie po nie sięgnąć nie zostawiając dziecka. Temperatura wody w wanience powinna wynosić ok. 37 st. C. Do środka możesz wstawić specjalny fotelik kąpielowy lub rozłożyć pieluchę tetrową na dnie wanienki – będziesz miała pewność, że dziecko się nie wyślizgnie.
  3. Rozbierz dziecko. Zanim włożysz je d wanienki, możesz umyć oczy, uszy oraz włosy. Umyj oczka gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Ważne, abyś zrobiła to od zewnątrz do wewnątrz. Do każdego oka używaj oddzielnych gazików. Jeśli chodzi o uszy, to myjemy tylko to co widać, nie wkładaj nigdy patyczków do środka ucha.
  4. Powoli włóż dziecko do wanienki, zwracając uwagę, czy maleństwo nie przestraszyło się wody. Trzymaj dziecko za ramię a jego głowę oprzyj sobie na przedramieniu, drugą ręką podtrzymuj pupę.
  5. Delikatnie umyj niemowlę zaczynając od głowy. Nie pocieraj za mocno, żeby nie podrażnić jego skóry. Pamiętaj o wszystkich zakamarkach jak szyjka, paszki, pachwiny.
  6. Wyciągnij niemowlaka i opatul go ręcznikiem, żeby nie zmarzł. Nie pocieraj skóry dziecka ręcznikiem, delikatnie ją osusz.
  7. Jeśli skóra dziecka potrzebuje nawilżenia, możesz posmarować ją kremem pielęgnacyjnym.
  8. Posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom i załóż pieluszkę. Ubierz maluszka.
  9. Jeśli w nosku zebrała się wydzielina, pozbądź się jej gruszką bądź aspiratorem.
  10. Uczesz włoski miękką szczotką.
Opublikowano w Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *